Хоч би яким зоряним складом володів клуб, основоположну роль в успіху команди, відповідальність за гру і результат, перш за все, несе головний тренер.
Візьмемо для прикладу італійську “Аталанту”: у клубу вельми скромний бюджет за мірками європейських грандів, у складі немає суперзірок, проте команда стабільно посідає високі місця в Серії А, регулярно беручи участь у Лізі чемпіонів.
Усе це завдяки тренеру Джан П’єро Гасперіні, який зумів створити бойову команду без вкладення космічних сум у трансфери.
Сьогоднішній топ присвячений десятці найбільш високооплачуваних тренерів у світовому футболі.
10. Мікель Артета – “Арсенал”
Річний дохід – 9,5 млн євро
Тренерська кар’єра Мікеля Артети почалася в “Манчестер Сіті”, де іспанець був помічником Пепа Гвардіоли. Цей період став дуже важливим для розвитку тренерських навичок Артети, адже він зміг багато чому навчитися в одного з найкращих коучів сучасності Пепа Гвардіоли.
Кар’єру як головного тренера іспанець розпочав ні де-небудь, а відразу в лондонському “Арсеналі”. У 2019 році “каноніри” мали великі проблеми, посідаючи в АПЛ лише 10 сходинку і запросили Мікеля для порятунку становища. Конкретно поліпшити результат у тому сезоні не вдалося – клуб закінчив чемпіонат на 8 місці, проте виграв Кубок Англії
Перший повноцінний сезон Артети також вийшов невдалим: те саме 8 місце в чемпіонаті та невдалі виступи в кубках і в Європі. Писали навіть про можливу відставку тренера, але керівництво клубу розуміло, що неможливо побудувати команду за короткий термін і Мікелю ще дали час.
У поточному сезоні 2022/23 “каноніри” видали чудовий старт і зараз ідуть на першому місці в АПЛ. Артета нарешті зміг поставити футбол, який дає результат, і в цьому сезоні можливе чемпіонство “Арсеналу” вже не здається якимось неможливим.
9. Ерік тен Хаг – “Манчестер Юнайтед”
Річний дохід – 10,3 млн євро
Влітку 2022-го Ерік тен Хаг підписав контракт із “Манчестер Юнайтед”. “Червоні дияволи” останніми роками показують погані результати, і запрошенням голландського тренера керівництво клубу сподівається повернути колишню силу клубу. Тен Хаг розглядається босами “МЮ” як довгостроковий варіант. У перше ж трансферне вікно клуб витратив на новачків, яких хотів особисто голландець, понад 240 млн євро.
Початок тренерської кар’єри для Еріка тен Хага в “Манчестер Юнайтед” складається посередньо. Адаптація до нової ліги, незіграний колектив із безліччю новачків, а також конфлікт із головною зіркою клубу Кріштіану Роналду – все це заважає тен Хагу повністю розкрити свій потенціал.
Після 9 турів “манкуніанці” посідають 5-ту сходинку. З одного боку, звично для “Манчестер Юнайтед” останніх років, а з іншого – від такого іменитого клубу, який до того ж витрачає по 200 млн євро кожне трансферне вікно, завжди чекаєш більшого. Думаю, що тен Хагу ще потрібно дати час, адже “Аякс” під його керівництвом виглядав дуже грізно не тільки у своєму чемпіонаті, а й на європейській арені.
8. Карло Анчелотті – “Реал Мадрид”
Річний дохід – 10,9 млн євро
Карло Анчелотті вважається одним із найкращих італійських тренерів сучасності. У його біографії значаться такі клуби як “Ювентус”, “Мілан”, “Челсі”, “Парі Сен-Жермен”, “Баварія” і “Наполі”. Влітку 2021 року Анчелотті підписав трирічний контракт із мадридським “Реалом”.
Це не перший його прихід на посаду головного тренера “вершкових”. З 2013 по 2015 роки він уже очолював “королівський клуб”. Найуспішнішим для італійця став сезон 2014/14, коли взяв із “Реалом” Кубок Іспанії, Лігу чемпіонів, Суперкубок УЄФА, а також став переможцем Клубного чемпіонату світу.
Сезон 2021/22 Карло Анчелотті також може занести собі в актив, адже “Реал” достроково став чемпіоном Іспанії, гарантувавши собі чемпіонський титул ще за 4 тури до закінчення Ла Ліги, став переможцем Суперкубка країни, а також виграв Лігу чемпіонів.
7. Брендан Роджерс – “Лестер”
Річний дохід – 11,5 млн євро
Зважаючи на результати “Лестера” в поточному сезоні, дуже несподівано бачити на шостому рядку нашого топа головного тренера клубу Брендана Роджерса. Брендан прийшов у клуб у лютому 2019-го, підписавши контракт на 3 роки, але впевнені виступи “лисиць” переконали керівництво клубу продовжити контракт із тренером до 2025-го.
На виправдання тренера хочу сказати, перші 2 сезони під його керівництвом були досить непоганими для “Лестера”. Клуб двічі посів 5-те місце в АПЛ, зупиняючись буквально за крок від зони Ліги чемпіонів. У сезоні 2021/22 команда Роджерса на екваторі чемпіонату взагалі очолювала турнірну таблицю, але до кінця чемпіонату примудрилася розгубити перевагу та закінчила сезон на 5-й сходинці, відставши від “Челсі” всього на 1 пункт.
Сезон 2021/22 “Лестер” закінчив на 8-му місці. Для поліпшення результатів клубу необхідно було посилювати склад, але замість цього в літнє трансферне вікно вони придбали лише одного центрального захисника Фаса з “Реймса”, який мав замінити лідера оборони Веслі Фофану, якого продали в “Челсі”. У жовтні 2022 року “лисиці” перебувають на останній сходинці АПЛ, і деякі вболівальники клубу вже вимагають звільнення коуча.
6. Грем Поттер – “Челсі”
Річний дохід – 13,8 млн євро
9 вересня 2022 року “Челсі” офіційно оголосив про призначення Грема Поттера на посаду головного тренера, який до цього очолював “Брайтон”. За 3 роки в “Брайтоні” з команди, яка боролася за виживання, тренер зміг зробити команду, яка грала на рівних із топ-клубами АПЛ і навіть всерйоз претендувала на єврокубки в сезоні 2022/23.
Початок у “Челсі” в Поттера виходить прекрасним. Під його керівництвом команда виграла 5 із 6 поєдинків, зігравши один раз внічию в Лізі чемпіонів із “Зальцбургом”. “Брайтон” Поттера грав в агресивний футбол із високим пресингом. Упевнений, що в “Челсі” тренер ставитиме ідентичну модель гри.
З огляду на фінансові можливості “синіх”, вибір гравців у Грема не буде обмежений, як це було в “Брайтоні”. Думаю, найближчим часом клуб придбає кількох виконавців, які необхідні тренеру, а сам він намагатиметься виграти якомога більше трофеїв.
Думаю, не варто відразу чекати титулів від Поттера в “Челсі”. Для початку потрібно поставити свою гру і придбати відповідних гравців, а для цього потрібен час. На мою думку, сезон 2022/23 стане перехідним для “синіх”, а вже наступного від них можна чекати серйозної боротьби навіть за перемогу в АПЛ.
5. Массіміліано Аллегрі – “Ювентус”
Річний дохід – 14 млн євро
Після провального сезону 2020/21, де туринський “Ювентус” дивом вийшов до Ліги чемпіонів, посівши четверте місце в Серії А, клуб звільнив свого головного тренера Андреа Пірло і запросив ще одного італійця Массіміліано Аллегрі, який раніше вже працював із туринцями.
Ще до призначення на посаду головного тренера “Ювентуса”, Аллегрі радив президенту клубу продати головну зірку Кріштіану Роналду, сказавши, що португалець не дає команді рости. Після призначення Аллегрі не змінив свою думку про португальця, і влітку 2021 року гравця продали в “Манчестер Юнайтед”.
“Стара синьйора” невдало провела минулий сезон 2022/23, посівши лише підсумкове четверте місце в чемпіонаті, а також програвши по пенальті фінал Кубка Італії міланському “Інтеру”. У Лізі чемпіонів туринський клуб вилетів в 1/8 фіналу, поступившись у матчі-відповіді “Вільярреалу” з розгромним рахунком (0:3).
У поточному сезоні показники “Ювентуса” стали ще гіршими. Після 10 турів Серії А клуб перебуває на 10-му місці, а в Лізі чемпіонів йде третім, відстаючи від “ПСЖ” і “Бенфіки” на 5 очок. Щоб вийти в плей-оф, туринцям потрібно перемагати в останніх двох поєдинках лідерів групи, що з їхнім поточним рівнем гри здається практично неможливим.
“Ювентус” Аллегрі грає в примітивний футбол, здебільшого створюючи моменти, навішуючи в штрафну. Керівництво було б раді звільнити тренера зараз, але до кінця поточного сезону робити цього не буде, оскільки не хоче платити неустойку в розмірі 21 млн євро.
4. Антоніо Конте – “Тоттенгем Хотспур”
Річний дохід – 17,9 млн євро
Антоніо Конте давно зарекомендував себе як тренер, що дає миттєвий результат. Так було і в “Челсі”, коли він у першому ж сезоні взяв титул АПЛ, і в “Інтері”, де для Скудетто італійцеві знадобилося два сезони.
Початок сезону 2021/22 для “Тоттенхема” вийшов досить непростим. Клуб виступав нестабільно, чергуючи деякі гідні результати проти лідерів чемпіонату з немислимими і незрозумілими провалами в матчах з аутсайдерами. Для виправлення ситуації, в листопаді 2021 року в клуб запросили Конте. Італієць одразу стабілізував гру клубу, а в зимове трансферне вікно “Тоттенгем” придбав кілька необхідних виконавців, що дало змогу “шпорам” за підсумком сезону пробитися навіть у Лігу чемпіонів.
Сезон 2022/23 складається вдало для “шпор”. Вони йдуть на 3-й сходинці в АПЛ, маючи однакову кількість очок із “Манчестер Сіті”, які посідають друге місце. У Лізі чемпіонів підопічним Конте дісталася прохідна група: “Марсель”, “Айнтрахт” і “Спортинг”. Після чотирьох турів “Тоттенгем” лідирує в цій групі, але всі команди йдуть дуже щільно в таблиці і мають шанси на вихід далі.
3. Юрген Клопп – “Ліверпуль”
Річний дохід – 17,9 млн євро
Після успішного періоду в дортмундській “Боруссії”, восени 2015 року Юрген Клопп очолив “Ліверпуль”, який на той час переживав далеко не найкращий період у своїй історії – червоні ледве пробивалися навіть до Ліги Європи.
Після приходу Юргена Клоппа справи у мерсисайдців не одразу стали кращими. У своєму першому сезоні на посаді головного тренера Клопп посів із клубом восьме місце, чим залишив Енфілд без єврокубків на сезон 2016/17. Однак відсутність щільного графіка ігор дала змогу тренеру більше часу приділити перебудові команди, зробити ставку на чемпіонат і за підсумком сезону потрапити в четвірку найкращих команд АПЛ.
Уже наступного календарного року Клопп довів своїх підопічних до фіналу Ліги чемпіонів, де вони поступилися мадридському “Реалу” з рахунком 1:3. Зазначу, що наступні два сезони стали найвдалішими для Юргена в “Ліверпулі”.
У сезоні 2018/19 німецький фахівець все ж таки домігся перемоги в головному футбольному турнірі, у фіналі обігравши “Тоттенгем” із рахунком 3:0, а в 2019/20 вперше за останні 30 років привів “Ліверпуль” до довгоочікуваного чемпіонства в АПЛ. Завдяки цим успіхам керівництво червоних запропонувало Клоппу новий контракт із солідною надбавкою до зарплати, що дало йому змогу увійти до трійки найбільш високооплачуваних тренерів у світі.
Минулого сезону 2021/22 “червоні” не потішили – друге місце в АПЛ, поразка у фіналі Ліги чемпіонів і лише втішний приз у вигляді перемоги в Кубку Англії.
Новий сезон 2022/23 підопічні Клоппа розпочали з перемоги в Суперкубку над “Манчестер Сіті”, здавалося, що цього року клуб знову боротиметься за всі трофеї. Але старт сезону вийшов провальним для “червоних”. Після 10 турів вони посідають лише 8-ме місце в АПЛ, у ЛЧ розгромно поступилися “Наполі” (4:1).
Дуже цікаво, як Юрген Клопп виходитиме з цієї непростої ситуації. Можливо, “Ліверпуль” потребує оновлення складу, яке може відбутися вже наступної зими. Про відставку тренера поки що не йдеться, адже всі розуміють, що в будь-якого клубу іноді бувають спади, але головне – швидко повернутися на попередній рівень.
2. Пеп Гвардіола – “Манчестер Сіті”
Річний дохід – 22,7 млн євро
Пеп Гвардіола вже протягом п’яти років доволі успішно тренує “Манчестер Сіті” – клуб із найдорожчим складом у футболі. Ще донедавна саме іспанський фахівець був найбільш високооплачуваним тренером у світі, доки його не випередив наступний представник нашого топу.
“Містяни” за Гвардіоли виграли в Англії всі можливі турніри, а в сезоні 2020/21 навіть дійшли до фіналу Ліги чемпіонів, де поступилися “Челсі”. Іспанцеві лише 50 років, а він уже став найтитулованішим тренером “Манчестер Сіті” і “Барселони”.
Відзначу стиль роботи Гвардіоли, який він прищеплював усім командам, які тренував. Його суть полягає в повному контролі гри та домінуванні на полі завдяки тотальному контролю м’яча. Якщо взяти найактуальнішу статистику клубу з Манчестера за сезон 2021/22, то практично у всіх матчах володіння команди Пепа Гвардіоли становить 65-70%. Через те, що “Сіті” і забивають багато, це не просто контроль заради контролю, а добре обдумані передачі для побудови своїх атак із постійною націленістю на ворота суперника.
В іспанця величезна кількість трофеїв: з “Барсою”, “Баварією”, “Манчестер Сіті” іспанець по кілька разів вигравав чемпіонати, кубки та Суперкубки Іспанії, Німеччини та Англії відповідно, з каталонцями двічі брав Лігу чемпіонів.
1. Дієго Сімеоне – “Атлетіко”
Річний дохід – 40 млн євро
Аргентинський коуч “Атлетіко” Дієго Сімеоне – найбільш високооплачуваний тренер у світовому футболі. Зазначу, що різниця його зарплати із зарплатою Пепа Гвардіоли, який посів друге місце, становить цілих 16 млн євро.
Уже впродовж одинадцяти років Дієго тренує “матрацників” – абсолютний рекорд у нашому топі й дуже рідкісний випадок у футболі в принципі, де клуби часто змінюють тренерів. Однак у Сімеоне зовсім інша ситуація. У босів “Атлетіко” величезний кредит довіри тренеру, який виправдовує всі очікування.
Останній сезон 2021/22 не став якимось видатним для клубу – “матрацники” посіли 3-тє місце в Ла Лізі та вилетіли в 1/4 Ліги чемпіонів. Загалом у Дієго Сімеоне з “Атлетіко” два чемпіонства Іспанії, по одній перемозі в Кубку і Суперкубку Іспанії, а також у Лізі Європи і Суперкубку УЄФА. У Лізі чемпіонів максимальне досягнення мадридців під керівництвом аргентинського фахівця – два фінали в сезонах 2013/14 і 2015/16.
Зазвичай матчі за участю “Атлетіко” не видовищні, в них немає безлічі небезпечних моментів і забитих м’ячів. Основне завдання, яке ставить своїм підопічним Сімеоне, – зіграти на нуль.