В останні кілька років нашими українськими футболістами все частіше цікавляться закордонні клуби. Наприклад, Миколою Матвієнком із донецького “Шахтаря” взимку 2023-го дуже цікавився “Брайтон”, але сторонам не вдалося домовитися про ціну переходу. Transfermarkt оцінює гравця в 11 млн євро, англійці запропонували понад 25 млн, але “гірникам” і цього виявилося замало.
Ми виділимо топ-10 українських футболістів, які не побоялися виїхати за кордон і наразі приносять користь своїм клубам в іноземних чемпіонатах. Наприкінці статті – розширений список із 20 найкращих українських футболістів за кордоном.
10. Едуард Соболь – “Страсбур”.
Трансферна вартість: 3 млн євро
Позиція: лівий захисник
До своїх 27 років вихованець запорізького “Металурга” вже має за спиною досить пристойний досвід виступів за кордоном. Соболь починав кар’єру ще в Першій лізі України в сезоні 2011/12 за запорізький клуб, а в 2013-му перейшов у донецький “Шахтар”. Не загравши у складі гірників, захисник поїхав в оренду в чеський “Яблунець”, а потім у “Славію Прагу”.
З 2019-го по 2023-й Едуард Соболь регулярно виходив в основному складі нинішнього чемпіона Бельгії “Брюгге”. Крім перемоги в Кубку України, а також двох чемпіонств країни з “Шахтарем” і “Брюгге”, в активі Едуарда є й особиста нагорода. У 2013 році він став переможцем конкурсу Золотий талант України в категорії гравців U-19.
У січні 2023 року за 2,5 млн євро перейшов до “Страсбура”, разом із яким цього сезону боротиметься за виживання в Лізі 1. У Франції Соболь одразу став основним гравцем. Він зіграв за клуб 7 матчів і віддав 1 гольову передачу.
9. Іван Ордець – “Бохум”
Трансферна вартість: 3,5 млн євро
Позиція: центральний захисник
З липня 2022-го Ордець виступає за “Бохум”, який зараз посідає останню сходинку німецької Бундесліги. Права на футболіста належать московському “Динамо”.
Після 24-го лютого у гравця була можливість розірвати контракт із російським клубом і перейти в інший чемпіонат, але він вважав за краще залишитися. Після переходу в “Динамо” перестав викликатися до збірної зі зрозумілих причин.
Ордець – вихованець донецького “Шахтаря”. Саме з цим клубом пов’язані й усі трофеї в кар’єрі Івана, а це три чемпіонства країни, дві перемоги в Кубку та одна в Суперкубку України.
9. Андрій Лунін – “Реал Мадрид”
Трансферна вартість: 4 млн євро
Позиція: Голкіпер
Кар’єра українського голкіпера Андрія Луніна зараз переживає не найкращі часи. У 19-річному віці Лунін змінив луганську “Зорю” одразу на мадридський “Реал”.
На момент переходу українця у складі “Реала” було два воротарі світового класу – Тібо Куртуа та Кейлор Навас, які боролися між собою за місце в рамці воріт мадридців. Від самого початку було зрозуміло, що в “королівському” клубі молодий кіпер не отримає належного ігрового часу, який так необхідний у його віці для стабільного зростання гравця. Однак такі пропозиції бувають лише раз у житті, і Андрій Лунін 22 червня 2018 року підписав контракт із мадридським клубом і увійшов до списку українських футболістів за кордоном.
Після цього почалися оренди: спочатку до “Леганеса”, потім до “Вальядоліду” та “Реалу Ов’єдо”. В останньому голкіпер мав стабільну ігрову практику і відмінно себе показав у другому за силою іспанському дивізіоні, після чого повернувся в “Реал”, де став другим голкіпером після Тібо Куртуа.
У поточному сезоні 2022/23 через травму основного голкіпера Тібо Куртуа українець провів 6 матчів у Ла Лізі, 1 матч у Кубку Іспанії та 2 поєдинки в Лізі чемпіонів. Настільки рідкісні появи на полі негативно позначаються на грі молодого воротаря. У виступах Луніна простежується невпевненість, яка вже призвела до кількох результативних помилок.
Через відсутність ігрового тонусу Лунін не є основним і в збірній України. Голкіперу лише 24 роки, і в нього ще є всі шанси реанімувати кар’єру і по-справжньому заграти в одному з топ-клубів Європи. Сам Лунін не хоче йти з “Реала”, але повідомляється, що влітку керівництво мадридського клубу планує глобальну “чистку” складу, і Андрій є одним із тих гравців, якому вкажуть на двері.
Андрій Лунін не входить у топ найдорожчих українських футболістів, але входить інший молодий український воротар. Детальніше читайте у статті Найдорожчі українські футболісти.
7. Роман Яремчук – “Брюгге”
Трансферна вартість: 12 млн євро
Позиція: центральний нападник
Яремчук – наочний приклад футболіста, якому не дали належного шансу розкритися в УПЛ і продали за кордон, не бачачи в ньому перспективи. Бельгійський “Гент”, який розгледів талант у Яремчуку, заплатив київському “Динамо” близько 2 млн євро.
Зазначу, що команди з Бельгії останнім часом частіше за інших запрошують до себе молодих українських футболістів, вбачаючи в них перспективу для зростання і подальшого дорогого перепродажу. Так вийшло і з Яремчуком: за чотири сезони в “Генті” гравець розкрився і довів, що його даремно недооцінювали в Києві. Головним підтвердженням цього став сезон 2020/21, у якому українець забив 17 голів і віддав 6 результативних передач у 28 матчах бельгійського чемпіонату. Прогрес нападника помітили – влітку 2021 року за 20 млн євро він перейшов до “Бенфіки”.
Здавалося, що завдяки переходу до “Бенфіки” Яремчук зробить величезний крок уперед у розвитку своєї кар’єри, адже цей клуб постійно змагається за всі можливі трофеї в Португалії, а також стабільно виступає в єврокубках. Однак Роман провів лише 1 сезон у “Бенфіці”, де показав середні результати і влітку 2022-го повернувся до Бельгії, але вже в “Брюгге”, який заплатив за трансфер 16 млн євро.
Цікавитеся українським футболом? Ми розповіли про українські футбольні телеграм-канали, на які підписані самі.
6. Ілля Забарний – “Борнмут”
Трансферна вартість: 15 млн євро
Позиція: центральний захисник
В останній день зимового трансферного вікна 2023 року “Динамо” і “Борнмут” закрили угоду щодо молодого центрального захисника Іллі Забарного. Англійський клуб заплатив за 20-річного футболіста близько 24 млн євро, а ще 5 млн передбачені у вигляді можливих бонусів. Також повідомляється, що київський клуб отримає 20% від наступного перепродажу гравця.
Попри такий молодий вік, Забарний три два з половиною сезони відіграв в основі “Динамо”, а також є основним у збірній України.
Ілля Забарний поки не дебютував у складі англійської команди через травму щиколотки. Але пресслужба “Борнмута” на початку березня повідомила, що захисник залікував ушкодження і вже приступив до індивідуальних тренувань.
Добре, що Забарний поїхав з УПЛ у 20 років. Я впевнений, що це великий ривок у його кар’єрі, і в майбутньому Ілля може стати висококласним захисником і перейти в клуб рангом вище. А досвід гри в АПЛ буде неймовірним плюсом для його розвитку.
5. Руслан Малиновський – “Марсель”
Трансферна вартість: 18 млн євро
Позиція: центральний півзахисник
Руслан Малиновський не так давно був найдорожчим українським футболістом, який виступає за кордоном. Після переходу з бельгійського “Генка” він майже відразу почав давати результат і міцно закріпився в основі “Аталанти”. Малиновський володіє гарматним ударом, завдяки якому часто кладе шедевральні голи у ворота суперників.
Малиновський – ще один приклад того, що українські клуби не дуже полюбляють довіряти місце в складі своїм вихованцям, роблячи ставку на більш досвідчених виконавців або молодь із Латинської Америки. Руслан не хотів вічно їздити по орендах і чекати можливого шансу в донецькому “Шахтарі”, тому вже в 22 роки поїхав до Бельгії.
Після чотирьох успішних сезонів у “Генку”, де Руслан сильно спрогресував, у 2019 році його контракт викупила “Аталанта” за 13,6 млн євро. В Італії українець показував відмінні результати, але в сезоні 2022/23 втратив місце в складі.
Взимку 2023 року Руслан перейшов до “Марселя” на правах оренди, після якої французький клуб має викупити його контракт приблизно за 13 млн євро. Зараз його вартість за даними Transfermarkt становить 18 млн євро.
У “Марселі” Малиновський одразу став основним, забив 1 гол у чемпіонаті, а також переможний гол у Кубку Франції, вибивши з турніру сам “ПСЖ”.
У збірній України Малиновський також один із найкращих. Українські ЗМІ повідомляли, що в жовтні 2021 року гравець посварився з головним тренером національної команди, і той навіть не викликав його на матчі відбору ЧС-2022. Однак згодом конфлікт усе ж було вичерпано, і відтоді хавбек є стабільним гравцем національної команди.
4. Віталій Миколенко – “Евертон”
Трансферна вартість: 22 млн євро
Позиція: лівий захисник
Взимку 2022-го року Віталій Миколенко перейшов із київського “Динамо” в “Евертон” за 23,5 млн євро, де відразу став основним лівим захисником. “Евертон” – середняк АПЛ, який останні кілька років скоріше бореться за виживання, ніж за будь-які титули. Але для 23-річного українця це неймовірний стрибок у розвитку його кар’єри.
Адаптація в Англії для гравця пройшла досить м’яко. Миколенко з перших матчів став показувати хороший футбол і відразу полюбився англійським уболівальникам. З огляду на молодий вік гравця, а також його прагнення постійно рости і розвиватися, не здивуюся, якщо за пару-трійку років ми побачимо його в якомусь топ-клубі Європи, який грає в єврокубках і всерйоз претендує на титули. Звичайно, зараз гра Віталія не ідеальна і він часом припускається помилок. Але я впевнений, що з досвідом кількість цих помилок зведеться до мінімуму і Миколенко стане одним із найкращих українських захисників в історії.
У збірній України Віталій Миколенко є ключовим гравцем. Він зіграв по 90 хвилин у відбірковому плей-оф на ЧС-2022, а також узяв участь у 4 із 5 літніх поєдинків Ліги націй.
3. Віктор Циганков – “Жирона”
Трансферна вартість: 22 млн євро
Позиція: правий вінгер
У січні 2023-го 25-річний Віктор Циганков усе ж змінив УПЛ на топ-чемпіонат. Його новим клубом стала іспанська “Жирона”. У Віктора закінчувався контракт із киянами, і ті, щоб не втратити гравця безкоштовно, погодилися відпустити його за 5 млн євро.
Старт в Іспанії у Циганкова виходить якнайкраще. У 5 стартових поєдинках він відзначився 1 голом і 3 асистами.
Про цей трансфер також висловився відомий український тренер Мирон Маркевич, назвавши Циганкова “гарним гравцем”, а також звинуватив менеджмент “Динамо” в недопрацюванні, сказавши, що “відпустити такого гравця за 5 млн євро – це смішно”.
2. Олександр Зінченко – “Арсенал”
Трансферна вартість: 32 млн євро
Позиція: центральний півзахисник, лівий захисник
Після переходу в “Арсенал” кар’єра Олександра Зінченка засяяла новими фарбами. Українець одразу став основним гравцем команди, провів за “канонірів” 6 матчів зліва в обороні і віддав 1 асист. Його клуб перебуває в чудовій формі і наразі посідає перше місце в АПЛ після 9-ти турів.
Старт сезону трохи зіпсувала травма гравця. Зінченко зазнав уже 2 травми, через які пропустив 6 поєдинків – половину матчів “Арсеналу” в цьому сезоні на даний момент. Утім, лікарі кажуть, що вже найближчим часом Олександр зможе повернутися на поле.
У збірній України Зінченко є одним із лідерів, проте в останніх матчах мав бляклий вигляд, утім як і вся збірна. Така невиразна гра не дозволила нашій національній команді пробитися на ЧС-2022 у Катарі, а також вийти в групу А Ліги націй.
1. Михайло Мудрик – “Челсі”
Трансферна вартість: 40 млн євро
Позиція: лівий вінгер
Взимку 2023 року Михайло Мудрик змінив “Шахтар” на лондонський “Челсі”. Англійський клуб заплатив за гравця 70 млн євро, однак ця сума може збільшитися до 100 млн за рахунок різних бонусів.
Старт у складі “пенсіонерів” у Михайла не задався. Бліді виступи в перших матчах змусили критиків засумніватися в доцільності трансферу українця, а Даріо Срна вже говорить про те, що вінгер не щасливий у Лондоні і натякає на його повернення в “Шахтар” після війни. Можливо, перейди Михайло в “Арсенал”, який і вважався головним фаворитом на футболіста, його кар’єра розвивалася б по-іншому. Але “Челсі” банально запропонував більше, а бажання самого гравця не було пріоритетом для “гірників”.
Дуже хочеться вірити, що за деякий час Мудрик адаптується в “Челсі” і почне демонструвати футбол, гідний 100 млн євро, але наразі цей трансфер є провальним для обох сторін.
Розширений список із топ-20 українських футболістів, які виступають за кордоном
- Михайло Мудрик (“Челсі”) – 40 млн євро
- Олександр Зінченко (“Арсенал”) – 32 млн євро
- Віктор Циганков (“Жирона”) – 22 млн євро
- Віталій Миколенко (“Евертон”) – 22 млн євро
- Руслан Малиновський (“Марсель”) – 18 млн євро
- Ілля Забарний (“Борнмут”) – 15 млн євро
- Роман Яремчук (“Брюгге”) – 12 млн євро
- Андрій Лунін – (“Реал Мадрид”) – 4 млн євро
- Іван Ордець – (“Бохум”) – 3,5 млн євро
- Едуард Соболь – (“Страсбур”) – 3 млн євро
- Андрій Ярмоленко – (“Аль-Айн”) – 2,5 млн євро
- Сергій Кривцов – (“Інтер Маямі”) – 2 млн євро
- Віктор Коваленко – (“Спеція”) – 2 млн євро
- Дмитро Іванисеня – (“Крила Рад”) – 1,8 млн євро
- Артем Бесєдін – (“Омонія Нікосія”) – 1,8 млн євро
- Владислав Кочергін – (“Ракув”) – 1,8 млн євро
- Данило Ігнатенко – (“Бордо”) – 1,8 млн євро
- Тарас Качараба – (“Славія Прага”) – 1,5 млн євро
- Роман Безус – (“Омонія Нікосія”) – 900 тисяч євро
- Максим Таловеров – (“ЛАСК”) – 850 тисяч євро