in

Найкращі бомбардири АПЛ за всю історію – топ-10

Прем’єр-ліга з’явилася 20 лютого 1992 року після того, як клуби першого дивізіону вийшли з футбольної ліги, щоб отримати більше грошей за рахунок продажу прав на телевізійні трансляції. З першого сезону Прем’єр-ліги 23 різних гравці ставали найкращими бомбардирами чемпіонату. У цій статті – десятка найкращих футболістів.

10. Майкл Оуен, 150 м’ячів за 326 матчів

Майкл Оуен
Майкл Оуен. Фото: theguardian.com

Оуен – продукт молодіжної академії “Ліверпуля”. Найкращі роки він провів у складі червоних. У віці 18 років Майкл зіграв перший повноцінний сезон і став найкращим бомбардиром АПЛ, забивши 18 м’ячів. У 2001 році Оуен допоміг “мерсисайдцям” виграти Кубок Англії, Кубок ліги, Суперкубок Англії, а також кубок УЄФА і суперкубок УЄФА. За видатну гру нападник у 2001 році отримав Золотий м’яч, ставши першим і поки що єдиним гравцем “Ліверпуля”, у якого є така нагорода.

У серпні 2004 року Оуен перейшов у мадридський “Реал” за 8 мільйонів фунтів. Провівши рік у Мадриді, Оуен повернувся на Туманний Альбіон, але вже до складу “Ньюкасла”. Щоправда травми не дозволили нападнику показати колишній рівень футболу. Після переходу в МЮ, колись “могутнє мишеня” забило лише п’ять м’ячів за три сезони, але золоту медаль АПЛ все ж здобуло.

Останнім клубом у кар’єрі гравця став “Сток Сіті”, за який Оуен забив лише один гол, але для нього він став ювілейним. Після відходу з футболу “золотий хлопчик” став власником скакових коней, а також регулярно виступає як спортивний експерт і коментатор.

9. Роббі Фаулер, 162 м’ячі за 379 матчів

Роббі Фаулер
Роббі Фаулер. Фото: goal.com

Ще один нападник “Ліверпуля”, якому травми завадили стати зіркою світового масштабу, проте він встиг увійти в топ найкращих бомбардирів АПЛ за всю історію. Фаулер, як і Оуен, – вихованець “мерсисайдців”. Від самого початку його кар’єра стрімко йшла вгору: у перші 3 сезони він забивав по двадцять з гаком м’ячів, а це досі рекорд АПЛ. У 2001-му він був одним із творців кубкового треблу, проте наступного сезону тренер червоних Жерар Ульє зробив ставку на пару нападників Оуен-Хескі. Фаулер вимушено вирушив за ігровою практикою в “Лідс”.

Перший сезон у складі “павичів” для Роббі видався непоганим: він став найкращим бомбардиром команди і допоміг їй завоювати путівку до кваліфікаційного раунду кубка УЄФА. Наступного сезону Фаулер травмувався, через що провів лише половину сезону. Довга реабілітації та фінансові труднощі “Лідса” призвели до переходу Роббі в “Манчестер Сіті”.

За час, проведений у складі “городян”, Фаулер постійно боровся з травмами і не показував колишніх бомбардирських якостей. У 2006 році він безкоштовно повернувся на “Енфілд”, але був лише гравцем ротації, після чого пішов у “Кардіфф Сіт

8. Джермейн Дефо, 163 м’ячі за 496 матчів

Джермейн Дефо
Джермейн Дефо. Фото: theguardian.com

Найбільш недооцінений форвард АПЛ починав кар’єру у “Вест Гемі”. Щоб набратися досвіду, у перший сезон його відправили в оренду в “Борнмут”, де він забив у десяти матчах поспіль. Повернувшись з оренди, він став найкращим бомбардиром “молотобійців” у першому сезоні, незважаючи на те, що в більшості матчів виходив на заміну.

Другий сезон Дефо видався набагато гіршим: “Вест Гем” вилетів до Чемпіоншипу, а Джермейн вирушив до “Тоттенхема”. У складі “шпор” минули найкращі роки форварда: у Дефо другий показник в історії клубу за проведеними матчами – 361 і тут він поступився лише трьома матчами Аарону Леннону. До сезону 2020-21 Дефо був найкращим бомбардиром в історії “шпор”, але Гаррі Кейн уже побив його рекорд.

Дефо – один із 5 гравців АПЛ, якому вдалося забити пента-трик, але випадок Джермейна унікальний тим, що всі п’ять голів він забив в одному таймі. Після “Тоттенхема” грав за “Портсмут”, “Торонто”, “Сандерленд” і “Борнмут”. Зараз Джермейну 38 років, він виступає на правах оренди за шотландський “Рейнджерс” і, здається, не поспішає завершувати кар’єру.

7. Тьєрі Анрі, 175 м’ячів за 258 матчів

Тьєрі Анрі
Тьєрі Анрі. Фото: france24.com

За версією BBC у 2019 році Тьєрі Анрі визнано найкращим легіонером в історії АПЛ. За підсумками голосування він обійшов великих нападників: Дрогба, Кантона і Кріштіану Роналду. Спочатку трансфер Анрі в “Арсенал” багато хто сприймав зі скептицизмом. Фахівці вважали, що футболіст не зможе пристосуватися до силової та швидкої гри Прем’єр-ліги. Спочатку так і було: за вісім повних матчів Тьєрі не вдалося забити жодного гола, але довіра Арсена Венгера і наполегливість Анрі допомогли йому стати одним із найкращих бомбардирів АПЛ за всю історію.

За 8 сезонів в “Арсеналі” француз двічі ставав чемпіоном Англії, двічі виграв Кубок і Суперкубок країни. Тьєрі – найкращий бомбардир в історії “гармашів”, він чотири рази ставав найкращим бомбардиром АПЛ.

Після завершення кар’єри Анрі встиг попрацювати в юнацькій команді “Арсеналу”, у збірній Бельгії та телевізійним експертом. Останнім місцем роботи був “Монако”, але через жахливі результати Тьєрі був відправлений у відставку.

6. Френк Лемпард, 177 м’ячів за 611 матчів

Френк Лемпард
Френк Лемпард. Фото: kicker.de

Френкі – найрезультативніший півзахисник в історії АПЛ. Він почав кар’єру у “Вест Гемі” під керівництвом свого дядька Гаррі Реднаппа. З “молотобійцями” він провів три сезони, допоміг посісти п’яте місце в чемпіонаті та виграти Кубок Інтертото – це найкраще досягнення команди. Після звільнення Реднаппа Френк теж вирішив змінити клуб і за 16 мільйонів євро перейшов у “Челсі”.

За 13 сезонів у складі “аристократів” Лемпард виграв три золота чемпіонату, 4 кубки Англії, два Кубки ліги, одну Лігу чемпіонів і одну Лігу Європи. За кількістю матчів за “Челсі” Лемпард поступається тільки Джону Террі. Френк – найкращий бомбардир і асистент в історії синіх – 150 гольових передач. Також Лемпард потрапив до книги рекордів Гіннеса: він єдиний гравець в АПЛ, який забивав 39 різним командам.

Був у кар’єрі Лемпарда ще один англійський клуб – “Манчестер Сіті”. За городян він провів один сезон, у якому забив кілька важливих м’ячів, один із них – у ворота колишньої команди.

Після завершення кар’єри Френк працював головним тренером “Дербі Каунті” і майже вивів клуб у Прем’єр-лігу. У липні 2019 року Лемпард став головним тренером “Челсі”, але 25 січня 2021 року керівництво “синіх” оголосило про його звільнення.

5. Серхіо Агуеро, 184 м’ячі за 275 матчів

Серхіо Агуеро
Серхіо Агуеро. Фото: independent.co.uk

У 2011 році лави “Манчестер Сіті” поповнив володар премії Golden Boy 2007 року Агуеро. На той момент це був найдорожчий трансфер городян – 40 мільйонів євро. Така велика сума трансферу виправдала себе в першому ж сезоні: в останньому турі чемпіонату Агуеро забив ворота КПР переможний гол, який приніс городянам перше чемпіонство 1968 року. Відтоді Агуеро ще тричі виграв першість Англії, став найкращим бомбардиром в історії “Манчестер Сіті”.

Особливо часто від Серхіо страждали клуби “великої шістки”: він лідер серед нападників АПЛ за цим показником. Кун – майстер із хет-триків: в АПЛ у нього їх 11 штук і за цим показником він ділить першу сходинку з Аланом Ширером. Агуеро став другим гравцем в історії АПЛ, який 5 сезонів поспіль забивав 20 голів і більше. Незважаючи на такий шикарний показник Кун лише раз ставав найкращим бомбардиром чемпіонату.

У 2021-му Манчестер Сіті оголосив, що Серхіо покине команду. Майбутнє футболіста ще не визначено, але, найімовірніше, у нього вже не буде можливості поліпшити свій показник у рейтингу найкращих бомбардирів АПЛ за всю історію.

4. Енді Коул, 187 м’ячів за 415 матчів

Енді Коул
Енді Коул. Фото: thesun.co.uk

Першим клубом Енді став лондонський “Арсенал”, вихованцем якого він є. Але в рідній команді заграти Коулу так і не вдалося. Після оренд у “Фулгемі” та “Брістоль Сіті” Коул опинився в “Ньюкасл Юнайтед”. У дебютному сезоні результативна гра форварда допомогла “Ньюкаслу” повернутися в Прем’єр лігу.

У першому сезоні вищої ліги він забив 34 голи в 41 грі. Завдяки цьому “Ньюкасл” посів у чемпіонаті третю сходинку і потрапив у Кубок УЄФА. Енді отримав золоту бутсу АПЛ і був визнаний найкращим молодим гравцем. Тут нагодився Алекс Фергюсон, який якраз шукав заміну старіючому Марку Г’юзу. Більше про роботу Сера Алекса читайте в біографії Алекса Фергюсона.

У складі “червоних дияволів” Коул став п’ятиразовим чемпіоном Англії, дворазовим володарем Кубка Англії, переможцем Ліги чемпіонів. Найяскравішим моментом того часу була чудова гра зв’язки Коула з Дуайтом Йорком, яка привела “манкуніанців” до першого історичного треблу. Після приходу в МЮ Руда Ван Ністелроя в команді зросла конкуренція і Енді вимушено перейшов у “Блекберн”. Коул допоміг “волоцюгам” виграти Кубок ліги і вийти до Кубка УЄФА, але посварився з головним тренером і покинув команду. Після цього Енді змінив ще шість клубів, але до колишньої результативності було вже далеко.

Після футболу Коул недовгий час тренував нападників у МЮ і “Гаддерсфілді”, а також був асистентом головного тренера “Маклсфілд Тауна” – клубу другої ліги Англії.

3. Гаррі Кейн, 201 м’яч за 308 матчів

Гаррі Кейн
Гаррі Кейн. Фото: theguardian.com

Харрі – вихованець “Тоттенхема”. Він дебютував за основну команду “шпор” у 2011 році, але від самого початку для нього не було місця в основному складі, тому у Кейна почався період оренд. Спочатку він поїхав на півроку в команду другого дивізіону “Лейтон Орієнт”, потім провів рік у “Міллуоллі”. Після цього він по 6 місяців виступав за “Норвіч” і “Лестер”, і тільки в 2013 році Кейну дали шанс у “Тоттенхемі”. Його результати в період оренд не були ідеальними, тому ніхто не думав, що з нього вийде щось вартісне.

Навесні 2014-го Кейну довірили місце в основі. За 51 матч Кейн забив 31 гол. Провідні топ-клуби почали цікавитися гравцем, але “шпори” не планували продавати свого таланта, а Гаррі не збирався йти. Свій другий сезон він теж провів на високому рівні: за 50 ігор забив 28 м’ячів. Завдяки успішній грі він багато років підтримує високу результативність на рівні 20-25 голів за сезон.

До 29 років Кейн не виграв жодного титулу. У 2023 році він цікавий мінімум 5 топ-клубам, але конкретних пропозицій не надходить. Претендентів відлякує вартість футболіста: 100 млн євро – це стартова ціна переговорів із керівництвом клубу. У 2023 році Гаррі Кейн є найкращим бомбардиром в історії “Тоттенхема”. Кейн – чинний гравець АПЛ, який має дуже хороші шанси просунутися вище в рейтингу найкращих бомбардирів АПЛ за всю історію.

2. Вейн Руні, 208 м’ячів за 491 матч

Вейн Руні
Вейн Руні. Фото: goal.com

Свій перший м’яч Вейн Руні забив у 16 років, що зробило його наймолодшим автором гола в історії “Евертона”. Вражаючи своєю грою в такому ранньому віці, Руні отримав виклик до збірної Англії і тоді вже поповзли чутки, що скромні “іриски” не зможуть довго утримувати такого таланту. Багато грандів хотіли бачити підростаючу зірку, але найуспішнішими переговірниками стали МЮ.

За час, проведений у “Юнайтед”, Руні став справжньою легендою. Він став найкращим бомбардиром “Манчестера”, побивши рекорд легендарного Боббі Чарльтона. Також на його рахунку 111 гольових передач, що є рекордом серед нападників Прем’єр-ліги. Вейн – єдиний гравець АПЛ, який забив 100 голів на одному стадіоні. Вейн став частиною останньої команди епохи Алекса Фергюсона.

Після призначення головним тренером “манкуніанців” Жозе Моуріньо, Руні став менше потрапляти до стартового складу. Це призвело до повернення гравця в “Евертон”: за рідну команду нападник провів лише один сезон, хоч і став найкращим бомбардиром клубу. Після двох сезонів, проведених у МЛС у клубі “Ді Сі Юнайтед”, у січні 2020 року Руні перейшов у “Дербі Каунті”.

1. Алан Ширер, 260 м’ячів за 441 матч

Алан Ширер
Алан Ширер. Фото: goal.com

Ширер – найкращий бомбардир АПЛ за всю історію і унікальний випадок. У його кар’єрі не було топ-клубів і всього одне чемпіонство, але він зумів стати легендарним гравцем. Кар’єра Алана стартувала в “Саутгемптоні” ще до початку заснування Прем’єр-ліги. У дебютному поєдинку Ширер оформив хет-трик у ворота “Арсеналу” та закохав у себе вболівальників “святих”, але варіант із переходом до статуснішого клубу став питанням часу.

Однак, ні МЮ, ні “Ліверпулю” не вдалося роздобути молодого форварда – Алан перейшов до “Блекберна”. У складі “бродяг” Ширер став найкращим бомбардиром команди за всю історію і привів “роверс” до єдиного чемпіонства. За той сезон Алан забив 34 м’ячі в рамках АПЛ. Після такого понад вдалого сезону Ширер був номінований на Золотий м’яч, але посів лише третє місце. На горизонті знову з’явився МЮ, але цього разу Алан зробив вибір на користь “Ньюкасла”.

У складі “сорок” Ширер також став найкращим бомбардиром в історії клубу, але це не допомогло команді завоювати трофей. “Ньюкасл” двічі ставав у чемпіонаті другим, один раз третім і двічі поспіль програвав у фіналі кубка Англії. Попри це Ширер досі залишається найкращим бомбардиром в історії Прем’єр-ліги.

Михайло Пономарьов

Автор: Михайло Пономарьов

Експерт у сфері ставок та спорту з багаторічним досвідом у галузі, починаючи з наземних кас букмекерських контор. Колишній спортсмен, завдяки чому глибше розумію тонкощі спортивних змагань, що дозволяє робити обґрунтовані прогнози та ставки. Володію високим рівнем знань про букмекерські контори та стратегії ставок.

Залишити відповідь